محمدباقر شریعتی: ذره ای از خاک زرخیز بهبهان به جایی الحاق نخواهد شد


   دی ۲۱, ۱۳۹۴    2390 بازديد    بدون دیدگاه

 در پی بروز شایعاتی پیرامون الحاق قسمت هایی از اراضی شهرستان بهبهان به شهرستان گچساران ضروری است توضیحاتی به قرار زیر تقدیم گردد.

در هفته های اخیر با بروز این شایعات متاسفانه عده ای نا آگاه با استفاده از تریبون های عمومی به این شایعات دامن زده و موجبات آشفتگی اذهان عموم شهروندان گرامی را فراهم آورده اند که امید است چنین افرادی بجای ایجاد آشفتگی و افزایش تنش و نگرانی در میان مردم ، اندکی به تحقیق و مطالعه پیرامون موضوع بپردازند و حقیقت جویی را سر لوحه کار خود قرار دهند.

لازم به ذکر است که اختلافات ارضی و بحث حدود مرزی در اکثر نقاط کشور وجود داشته و امری خاص و منحصربه حوزه جغرافیایی ما نبوده است. نخستین بار در سال ۱۳۶۶ چنین ادعایی مطرح شده که در پی تشکیل جلسات  مابین مسئولین استان های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد  و شهرستان های بهبهان و گچساران ، حدود مرزی میان دو شهرستان با حفظ اراضی شهرستان بهبهان به تاکید هیات محترم دولت رسیده و نقشه تقسیمات کشوری مصوب بدون هرگونه دخل و تصرف و تغییری جهت اقدام به مسئولین هر دو استان و شهرستان ابلاغ و آنها را موظف به رعایت دقیق نقاط مرزی مورد تایید هیات دولت نموده بود.

در سال ۱۳۸۳ چنین موضوعی مطرح شده که مجددا از طریق وزارت کشور بر رعایت نقشه تقسیمات کشوری و حدود مشخص شده تاکید میگردد.

مع الوصف متاسفانه علیرغم تایید همه مراجع ذیصلاح اخیرا فرمانداری گچساران بصورت غیر رسمی با اهالی بعضی از روستاهای مورد اختلاف گفتگو کرده و با ارائه وعده هایی این روستاها را به انتزاع از شهرستان بهبهان و الحاق به گچساران تشویق می نمایند. در همین رابطه هیات کارشناسی وزارت کشور در تاریخ۹/۹/۱۳۹۴ به اتفاق نماینده شهرستان در مجلس و مسئولین شهرستان ( فرماندار، بخشدار، رییس اداره منابع طبیعی) در محل حاضر شدند وبه بررسی موضوع پرداختند. اتفاق قابل تامل که در آن محل رخ داد مخالفت شدید اهالی روستاهای مورد بحث به همراه شوراهای اسلامی و بزرگان این روستاها با موضوع الحاق بود که به حق شایسته تحسین و قدردانی میباشد.

نهایتا اداره کل تقسیمات کشوری وزارت کشور با تاکید کلیه مصوبات گذشته در خصوص اراضی و حدود مرزی شهرستان های بهبهان و گچساران، هرگونه دخل و تصرفی در اراضی شهرستان بهبهان را غیر قانونی دانسته و این ادعا را منتفی، مختومه و فاقد موضوعیت و وجاهت قانونی دانسته است.

لذا به استحضار مردم شریف شهرستان بهبهان و کلیه توابع میرساند که این بحث اساسا منتفی بوده و حتی یک سانتیمتر از خاک زرخیز شهرستان ما به هیچ استان یا شهرستانی ملحق نگردیده و نخواهد گردید.

درباره نویسنده ()

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *